Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company is expected to pay a dividend of $1.26 per share one year from now and

ID: 2765110 • Letter: A

Question

A company is expected to pay a dividend of $1.26 per share one year from now and $1.84 in two years. You estimate the risk-free rate to be 4.9% per year and the expected market risk premium to be 5.6% per year. After year 2, you expect the dividend to grow thereafter at a constant rate of 5% per year. The beta of the stock is 1, and the current price to earnings ratio of the stock is 13. What would be an appropriate estimate of the stock price today? (Answer to the nearest penny, i.e. 55.55 but do not use a $ sign).

Explanation / Answer

Calculate the appropriate estimate of the stock price today:

Stock Price = Dividends (Div) / (Expected Return (R) - Dividend Growth Rate (G))

= $1.26 / 10.5 -5

= $22.91

ER = Rf + (RM-RF)

= 4.9 + 1(5.6)

= 10.5%

= $1.84 /10.5-5

= $33.45

Stock price is (22.91 + $33.45) $56

Therefore, estimated stock price today is $56

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote