A company is currently producing and selling 250,000 jars of salsa annually. The
ID: 2663550 • Letter: A
Question
A company is currently producing and selling 250,000 jars of salsa annually. The jars sell for $4.00 each. The company is considering lowering the price to $3.70. Suppose this action will increase sales to 300,000 jars. What is the incremental cost associated with producing an extra 50,000 jars of salsa? What is the incremental revenue associated with the price reduction of $0.30 per jar? Should SantaigoExplanation / Answer
incremental revenue ($) = new price - old price = 3.7 - 4 = - 0.3 incremental profit ($) = (new revenue - old revenue)/300,000 = (3.7 * 300,000 - 4 * 250,000) / 300.000 = (1,110,000-1,000,000)/300,000 = 11/30 incremental profit = incremental revenue - incremental cost 11/30 = - 0.3 - incremental cost => incremental cost = - 0.3 - 11/30 = -3/10 - 11/30 = -20/30 = -2/3 = -0.667 ($) as the incremental cost is reduced more than reduction of incremental revenue and it generates profit, the company should go for it.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.