2. The Killington Corporation has planned capital expenditures of $40 million fo
ID: 2764456 • Letter: 2
Question
2. The Killington Corporation has planned capital expenditures of $40 million for the upcoming fiscal year. Killington's stock is currently selling at $22per share. Flotation costs are 10%. The earnings growth rate hasbeen steady and is expected to continue. The last dividend paid was $0.97per share and is expected to grow at a rate of 9%. The company tax rate is 40%. The Mortgage bonds are currently selling for $1,073.61. The bonds are 7%, $1,000 par and pay interestannually. They will mature in 10 years.ALL FORMULAS CAN BE FOUND IN CHAPTER 10 SLIDES OR WACC EXAMPLE
Compute the after-tax cost of each component of capital.
A. Bonds
B. Retained Earnings
C. New Common Stock
Explanation / Answer
Bonds we have to find the yield to maturity of bonds
RATE(20,-35,1073.61,-1000,0,0) =3%
Yield to maturoty = 3%*2 =6%
After tax cost of bonds = 6%*(1-0.4) =3.6%
Retained Earnings (withouth folation cost)
= 0.97*(1.09)/22.5 +9%
=13.81%
Coomon stock (withouth folation cost)
He will get 22*(1-.1)
Required rerutn = D1/P +G
=14.34%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.