Advance, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issu
ID: 2763812 • Letter: A
Question
Advance, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 12 years to maturity that is quoted at 110 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has a coupon rate of 10 percent annually.
What is Advance's pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
If the tax rate is 35 percent, what is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Advance, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 12 years to maturity that is quoted at 110 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has a coupon rate of 10 percent annually.
Explanation / Answer
Face Value = 100
Current Value = 110
Coupon = 5 per semiannual each for 12 years (24 such coupon)
Let r be the rate of return
Face Value = 5/(1+r) + 5/(1+r)^2 + .. + 105/(1+r)^24
110 = 5/(1+r) + 5/(1+r)^2 + .. + 105/(1+r)^24
r = 4.3%
Therefore, pretax cost of debt = 2*4.3% = 8.6%
Aftertax cost of debt = 0.65*8.6% = 5.59%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.