Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $80 each. Nondeprec
ID: 2763316 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $80 each. Nondepreciation fixed costs are $2,800 per year, and variable costs are $40 per unit. The initial investment of $5,000 will be depreciated straight-line over its useful life of 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 12%.
a. What is the accounting break-even level of sales if the firm pays no taxes? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.) Acounting break-even level of sales units
b. What is the NPV break-even level of sales if the firm pays no taxes? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.) NPV break-even level of sales units
c. What is the accounting break-even level of sales if the firm’s tax rate is 30%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.) Acounting break-even level of sales units
d. What is the NPV break-even level of sales if the firm’s tax rate is 30%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.) NPV break-even level of sales units
Explanation / Answer
(a) Accounting Break even sale($) = FIxed cost / contribution margin ratio
=$3800 / [($80-$40)/$80]
= $3800 / [40/80 *100]
=$3800/ 50%
= $7600
Break even sale (units) = Fixed cost / contribution margin per unit
= $3800/ ($80 - $40)
=95 units
Note:- Fixed cost = non depreciable cost + depreciation
=$2800 + [$5000/ 5 year]
= 2800 + 1000
= $3800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.