Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $80.00 each Nondepr
ID: 2699545 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $80.00 each Nondepreciation fixed costs are $1200 per year and variable costs are $60.00 per unit.
If the project requires an inital investment of $3000 and is expected to last for 5 years and the firm pays no taxes. The initial investemnt will be deprecited stratightline over 5 years to a final value of zero and the discount rate is 10%. What are the accounting and NPV break-even levels of sales?
Accounting break--even levels of sales _____ units
NPV break-even levels of sales ____ units
What will be the accounting and NPV break-even of sales. If the firm's tax rate is 35%
Accounting break-even levels of sales _____units
NPV breakeven _____units
Explanation / Answer
let sales = x
sale = 80x
FC = 1200
VC =60
Depreciation = 3000/5 = 600
for break even
profit = 0 = 80x-1200-60x-600
x = 1800/20 = 90 unit
now, cashflow each year = 20x-1200
NPV = 0 = -3000 +(20x-1200)*(PVIFA(10,5)
3000= (20x-1200)*(3.79)
3000/3.79)+(1200) = 20x
x = 1991.55/20 = 99.55 = 100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.