The stock of Nogro Corporation is currently selling for $10 per share. Earnings
ID: 2762903 • Letter: T
Question
The stock of Nogro Corporation is currently selling for $10 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $2. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 20% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.
Assuming the current market price of the stock reflects its intrinsic value as computed using the constant-growth DDM, what rate of return do Nogro’s investors require? (Do not round intermediate calculations.)
The stock of Nogro Corporation is currently selling for $10 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $2. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 20% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.
Explanation / Answer
D1( Dividentd) =E× (1–b)
b=divdidend payout ratio
= $2 × (1-0.50)= $1
growth=b× ROE = 0.5 × 0.20
= 0.10 or 10%
Therefore:
r=D1/P0 + g
=$1/$10 + 0.10
=0.20
=20%
Rate of return=20%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.