Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The stock of Nogro Corporation is currently selling for $10 per share. Earnings

ID: 2762363 • Letter: T

Question

The stock of Nogro Corporation is currently selling for $10 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $2. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 20% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.

Assuming the current market price of the stock reflects its intrinsic value as computed using the constant-growth DDM, what rate of return do Nogro’s investors require? (Do not round intermediate calculations.)

By how much does its value exceed what it would be if all earnings were paid as dividends and nothing were reinvested?

The stock of Nogro Corporation is currently selling for $10 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $2. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 20% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.

Explanation / Answer

Answer:a Nogro Corporation

D1 = E1 × (1– b )

= $2 × 0.5 = $1

g = b × ROE

= 0.5 × 0.20 = 0.10 or 10%

Therefore:

K=[D1/P0]+g

=($1/$10)++0.10=0.20 or 20%

Answer:b Since k = ROE, the NPV of future investment opportunities is zero:

PVGO=P0-E1/K

=$10-$2/0.20=$0

=

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote