Question 5 Your firm purchases a piece of property by buying it outright for $51
ID: 2762870 • Letter: Q
Question
Question 5
Your firm purchases a piece of property by buying it outright for $515,000. Historically, nearby property in the neighborhood has appreciated in value about 4% per year. Assuming you can rely on this historic appreciation what will the property be worth AT THE END OF 20 YEARS?
Question 6
In doing some retirement planning you determined that you want to save $25,000 each year until you retire. You plan to invest it in a 'guaranteed return mutual fund' which pays COMPOUND interest at 4% per year; you plan to keep it invested there until you retire in 30 years. WHAT WILL THE INVESTMENT BE WORTH THEN?
Question 7
Your firm must replace its packaging machine after its useful life of 10 years passes and depreciation can no longer be claimed on it. The estimated replacement cost is $5,550,123. How much must the company save (invest) each year at 2% to accumulate enough to replace the machine?
Question 8
You are offered two investments for the firm’s “retained earnings” ($4,238,000). As CFO you are looking for good ways to invest the firm’s hard earned money. Which option will give you a better return on and of investment (two ROIs)?
Option 1 – pays out at 4% simple interest for five years
Option 2 – pays out at 2% compound interest for four years
Question 9
Increasing the number of periods could impact all of the following except
A – PV of an annuity
B – PV of $1
C – FV of $1
D – FV of an annuity
Question 5
Your firm purchases a piece of property by buying it outright for $515,000. Historically, nearby property in the neighborhood has appreciated in value about 4% per year. Assuming you can rely on this historic appreciation what will the property be worth AT THE END OF 20 YEARS?
Explanation / Answer
QS . 5
Using formula,
Future value = P*(1+r)t = $515,000*(1+0.04)20 = $1,128,428.419
So the property will be worth of $1,128,428.419 after 20 years.
QS 6.
Now using Annuity formula,
Future Value = C* [ (1+i)n - 1/ i ]
C = Cash flow per period
i = interest rate
n = number of payments
So after 30 years the investment will be worth of,
Future Value = $25,000 * [ (1+0.04)30 - 1 / 0.04 ] = $1,402,123.44
QS.7
As the firm is investing money each year by the same amount so it is an example of Annuity.
Now from the question we can see after 10 years they need $5,550,123 so this is the future value and interest rate is 0.02 and time period is 10 years
Future Value = C* [ (1+i)n - 1/ i ]
And we need value of C so,
C = Future value / [ (1+i)n - 1/ i ]
C= $5,550,123 / [ (1+0.02)10 - 1 / 0.02 = $506,873.46
QS8.
For this let us calculate the future value for both options:
Option A:
Interest = prt = $4,238,000*0.04*5 = $847,600
So total/future value after 5 years = $4,238,000 + $847,600 =$ 5,085,600
Option B:
Future Value = P(1+r)t = $4,238,000 * (1+0.02)4 = $4,587,347.49
As the future value for Option A is higher so it is giving better return.
QS 9 .
B - PV of $1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.