Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $120 each. Nondepre
ID: 2762220 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $120 each. Nondepreciation fixed costs are $1,600 per year, and variable costs are $100 per unit. The initial investment of $4,800 will be depreciated straight-line over its useful life of 6 years to a final value of zero, and the discount rate is 20%.
a. What is the degree of operating leverage of Modern Artifacts when sales are $15,000? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
b. What is the degree of operating leverage when sales are $28,080? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Please specify answers to a and b. Thanks
Explanation / Answer
The operating leverage is defined as = (Sales - Variable costs) / (Sales - Variable Costs - Fixed Costs)
a.When there is a total sales is of 15,000, It means thata there are 15000/120 = 125 Units sold
Hence Variables costs are 125*100 =12500 and fixed costs are 1600
Hence operating leverage = (15000-12500)/(15000-12500-1600) = 2500/900 = 2.78
b. When the total sales is of 28,080, It means thata there are 28080/120 = 234 Units sold
Hence Variables costs are 234*100 =23400 and fixed costs are 1600
Hence operating leverage = (28080-23400)/(28080-23400-1600) = 4680/3080 = 1.52
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.