Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $250 each. Nondepre
ID: 2759524 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $250 each. Nondepreciation fixed costs are $3,000 per year, and variable costs are $150 per unit. The initial investment of $9,000 will be depreciated straight-line over its useful life of 9 years to a final value of zero, and the discount rate is 16%.
A) What is the degree of operating leverage of Modern Artifacts when sales are $11,250? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
B) What is the degree of operating leverage when sales are $19,500? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Degree of operating leverage ________________Explanation / Answer
A) Degree of Operating Leverage = 1+(Fixed cost /Profit)
Profit = $11,250-6,750-4000 = $500
Now the Degree of Operating Leverage = 1+ ($4,000/$500)
= 1+8 = 9
B) Degree of Operating Leverage = 1+(Fixed cost /Profit)
Profit = 19,500-11700-4000 = 3800
Now the Degree of Operating Leverage = 1+ ($4,000/$ 3800)
= 1+ 1.052 = 2.052
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.