Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondeprec
ID: 2762076 • Letter: M
Question
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $2,400 per year, and variable costs are $35 per unit. The initial investment of $2,000 will be depreciated straight-line over its useful life of 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 12%.
What is the accounting break-even level of sales if the firm pays no taxes? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)
What is the NPV break-even level of sales if the firm pays no taxes? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)
What is the NPV break-even level of sales if the firm’s tax rate is 40%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.)
Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $2,400 per year, and variable costs are $35 per unit. The initial investment of $2,000 will be depreciated straight-line over its useful life of 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 12%.
Explanation / Answer
a) BEP = fc + dep / contribution = 2400 + 400/70-35 = 80 units
b) Cash flow = (70 Q - 35Q - 2400) + 400
At BEP, Present Cash flow = initial investment
so, [(70 Q - 35Q - 2400) + 400] *3.605 = 2000
on solving , Q = 73 units
c) BEP = fc + dep / contribution = 2400 + 400/70-35 = 80 units
d) cash flow = 0.60 (35Q - 2400) + 0.40 * 400 = 21Q - 1280
At BEP, Present Cash flow = initial investment
So, (21Q -1280) 3.605 = 2000
on solving , Q = 87.37 or 88 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.