Filer Manufacturing has 7.8 million shares of common stock outstanding. The curr
ID: 2761143 • Letter: F
Question
Filer Manufacturing has 7.8 million shares of common stock outstanding. The current share price is $48, and the book value per share is $4. Filer Manufacturing also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $69.0 million and a coupon rate of 6.5 percent and sells for 108.8 percent of par. The second issue has a face value of $59.0 million and a coupon rate of 7.0 percent and sells for 107.9 percent of par. The first issue matures in 8 years, the second in 27 years.
Suppose the company’s stock has a beta of 1.2. The risk-free rate is 2.6 percent, and the market risk premium is 6.5 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 35 percent. What is the company’s WACC? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Filer Manufacturing has 7.8 million shares of common stock outstanding. The current share price is $48, and the book value per share is $4. Filer Manufacturing also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $69.0 million and a coupon rate of 6.5 percent and sells for 108.8 percent of par. The second issue has a face value of $59.0 million and a coupon rate of 7.0 percent and sells for 107.9 percent of par. The first issue matures in 8 years, the second in 27 years.
Suppose the company’s stock has a beta of 1.2. The risk-free rate is 2.6 percent, and the market risk premium is 6.5 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 35 percent. What is the company’s WACC? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Market Value of equity = 7,800,000 * 48 = 374,400,000
Market value of bond 1 = 69,000,000*1.088 = 75,072,000
Market value of bond 2 = 59,000,000*1.079 = 63,661,000
Total value = 513,133,000
Weight of equity =We= 374,400,000/513,133,000 = 0.7296
Weight of bond 1 = Wd1= 75,072,000/513,133,000 = 0.1463
Weight of bond 2 = Wd2=1-0.1463-0.7296 =0.1241
Cost of equity = Re = Rf + beta*Market risk premium = 2,6 + 1.2* 6.5 = 10.4%
Pre tax cost of bond 1 =rate(nper,pmt,pv,fv)*2 =rate(8*2,65/2,-1088,1000) *2 = 5.1443% (We are multiplying by 2 to get the annual yield, since number of years and coupon payment are semi-annual)
After tax cost of bond 1= Rd1= Pretax cost *(1-tax rate) = 5.1443%*(1-0.35) = 3.3438%
Pre tax cost of bond 2 =rate(nper,pmt,pv,fv)*2 =rate(27*2,70/2,-1079,1000) *2 =6.3826% (We are multiplying by 2 to get the annual yield, since number of years and coupon payment are semi-annual)
After tax cost of bond 2= Rd2= Pretax cost *(1-tax rate) = 6.3826%*(1-0.35) = 4.1487%
WACC = We*Re + Wd1* Rd 1 + Wd2* Rd2
WACC =0.7296*10.4 + 0.1463 * 3.3438 + 0.1241*4.1487 = 8.59%
WACC = 8.59%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.