A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2761051 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 5.5%. The probability distributions of the risky funds are:
What expected return and standard deviation for the minimum-variance portfolio of the two risky funds?(Round your answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a sure rate of 5.5%. The probability distributions of the risky funds are:
Explanation / Answer
Correlation (S&B) =Covarriance/(St. Dev. of S* St. Dev. of B)
Covarriance = Correlation* (St. Dev. of S* St. Dev. of B)
= .15*(32*23) = 110.40
Varriance =Square of Standard Deviation
Varriance (S) = (32)^2 =1024
Varriance (B) = (23)^2 =529
Investment Proportion in (S)tock Fund = (Varriance of B -Covarriance)/(Varriance of S+Varriance of B-2Covariance)
=(529-110.40)/1332.20 =.31
Investment Proportion in (B)ond Fund= 1-.31 =0.69
Expected Return =4.65+6.21 =10.86%
Combined Standard Dev. =Underroot (32*.31)^2 + (23*.69)^2 + 2(32*.31) + (23*.69)*.15
= Underroot397.49 =19.94
Stock Bond Expected Retuen 15 9 Weight 0.31 0.69 (Return*WT) 4.65 6.21Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.