Sales (120,000 units) $7,500,000 Less: variable expenses $3,450,000 Contribution
ID: 2761008 • Letter: S
Question
Sales (120,000 units) $7,500,000
Less: variable expenses $3,450,000
Contribution margin $ 4,050,000
Less: fixed expenses $3,375,000
Operating income $ 675,000
Calculate contribution mark per unit, and the break even point per unit
Contribution mark per unit=
Break even point per unit =
Compute the contribution margin ratio and calculate break-even point in sales dollars.
Contribution ration=
Break even in sales=
Using the original information, if sales revenue increased by $540,000. How much would profits increase?
How many units must be sold to earn an after tax profit of $1,254,000? Assume a tax rate is 34%
Compute the margin of safety in dollars based on the given income statement.
Explanation / Answer
Contribution margin per unit = Total contribution margin / Number of units sold = 4,050,000 / 120,000 = $ 33.75
Break-even point in units = Fixed expenses / Contribution margin per unit = $ 3,375,000 / $ 33.75 = 100,000 units
Contribution margin ratio = Contribution margin / Sales x 100 = $ 4,050,000 / $ 7,500,000 x 100 = 54%
Break-even point in sales dollars = Fixed expenses / Contribution margin ratio = $ 3,375,000 / 54% = $ 6,250,000
If sales revenue increased by $ 540,000, profit would increase by 540,000 x 54% = $ 291,600
If after-tax profit is $ 1,254,000, and the tax rate is 34%, pre-tax profit would be 1,254,000/ ( 1 - 0.34) = $ 1,900,000
Number of units to be sold to earn a pre-tax profit of $ 1,900,000 = (Fixed expenses + Target profit) / Contribution margin per unit = $ ( 3,375,000 + 1,900,000) / $ 33.75 = $ 5,275,000 / $ 33.75 = 156,297 units
Margin of safety = Actual sales - Break-even sales = (120,000 - 100,000) x 62.50 = $ 1,250,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.