The previous answers on Chegg are not correct. Suppose an individual invests $23
ID: 2760792 • Letter: T
Question
The previous answers on Chegg are not correct.
Suppose an individual invests $23,000 in a load mutual fund for two years. The load fee entails an up-front commission charge of 2.7 percent of the amount invested and is deducted from the original funds invested. In addition, annual fund operating expenses (or 12b-1 fees) are 0.58 percent. The annual fees are charged on the average net asset value invested in the fund and are recorded at the end of each year. Investments in the fund return 7 percent each year paid on the last day of the year. If the investor reinvests the annual returns paid on the investment, calculate the annual return on the mutual funds over the two-year investment period.
The previous answers on Chegg are not correct.
Suppose an individual invests $23,000 in a load mutual fund for two years. The load fee entails an up-front commission charge of 2.7 percent of the amount invested and is deducted from the original funds invested. In addition, annual fund operating expenses (or 12b-1 fees) are 0.58 percent. The annual fees are charged on the average net asset value invested in the fund and are recorded at the end of each year. Investments in the fund return 7 percent each year paid on the last day of the year. If the investor reinvests the annual returns paid on the investment, calculate the annual return on the mutual funds over the two-year investment period.
Explanation / Answer
Answer: Annual Return Calculation
Annualized load fee = 2.7%/ 2 years = 1.35%
Annual fund operating expense = 0.58%
Total annual cost = 1.93%
Annual return = 7.00% - 1.93% = 5.07%
Annual Return Calculation Based on Present Value of Investment:
Initial investment in the fund = $23,000
Front-end load of 2.70% = $621
Total investable funds = $22379
Investment value at end of year one = $22379 x 1.07 = $23945.53
Operating expenses based on average NAV = $23162.27 x .0058 = $134.34
Net investable funds for year two = $23811.19
Investment value at end of year two = $23811.19 x 1.07 = $25477.97
Operating expenses based on average NAV = $24644.58x .0058 = $142.94
Net investment at end of year two = $25335.03
Average annual compound return:
$25335.03 = $23,000(1 + g)2
g = 4.954%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.