The pressure in a section of horizontal pipe with a diameterof 1.50 cm is 141 kP
ID: 1722430 • Letter: T
Question
The pressure in a section of horizontal pipe with a diameterof 1.50 cm is 141 kPa. Water flows through the pipe at 2.10 L/s. Ifthe pressure at a certain point is to be reduced to 101 kPa byconstricting a section of the pipe, what should the diameter of theconstricted section be? The pressure in a section of horizontal pipe with a diameterof 1.50 cm is 141 kPa. Water flows through the pipe at 2.10 L/s. Ifthe pressure at a certain point is to be reduced to 101 kPa byconstricting a section of the pipe, what should the diameter of theconstricted section be?Explanation / Answer
Diameter d = 1.5 cm = 0.015 m Area of cross section A = d ^ 2 / 4 = 1.767 * 10 ^ -4 m ^ 2 pressure P = 141 kPa water flow through the pipe V = 2.1 L / s =2.1 * 10 ^ -3 m ^ 3 / s Spedd of the water v = V / A = 11.88 m / s pressure at second point P ' = 101 kPa we know from Bernoulli's theorem P-P' = ( 1/ 2) [ v '^ 2-v^ 2] 40kPa = 0.5 * 1000 [ v ' ^ 2 - 11.88 ^ 2] 40*1000 Pa = 0.5 * 1000 [ v ' ^ 2 - 141.21 ] 80 = v ' ^ 2 - 141.21 v ' = 14.87 m / s we know from euation of continiuty Av = A 'v ' d ^ 2 v = d '^ 2 v ' from diameter of second point d ' = d [ v / v '] = 1.34 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.