Drogo, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue
ID: 2760447 • Letter: D
Question
Drogo, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 14 years to maturity that is quoted at 105 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has an embedded cost of 4 percent annually.
What is the company’s pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
If the tax rate is 35 percent, what is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Drogo, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 14 years to maturity that is quoted at 105 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has an embedded cost of 4 percent annually.
Explanation / Answer
Solution:
Calculation of company’s pretax cost of debt:
N = 2 * 14 = 28
PV = 1.05 * 1,000 = 1,050
PMT = (0.04 * 1,000)/ 2 = 20
FV = 1,000
The pretax cost of debt is the YTM of the company’s bonds, so:
P0 = 1050 = 20(PVIFAR%,28) + 1,000(PVIFR%,28)
R = 1.77%
YTM = 2 * 1.77% = 3.54
Calculation of company's aftertax cost of debt:
RD(1 – TC) = 0.0354 (1-0.35)
= 0.0354 * 0.65
= 0.02301
= 2.30%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.