Drogo, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue
ID: 2759079 • Letter: D
Question
Drogo, Inc., is trying to determine its cost of debt. The firm has a debt issue outstanding with 16 years to maturity that is quoted at 105 percent of face value. The issue makes semiannual payments and has an embedded cost of 10 percent annually.
What is the company’s pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Pretax cost of debt %
If the tax rate is 35 percent, what is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Aftertax cost of debt %
THE ANSWER IS NOT 10% Pretax NOR 6.50% AFTERTAX
Explanation / Answer
K =Nx2
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k] + Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
k=1
K= 16x2
1050 = [(10*1000/(100*2))/(1 + YTM/200)^k] + 1000/(1 + YTM/200)^16x2
k=1
YTM(Pretax cost of debt) = 9.39%
After tax cost of debt = YTM*(1-tax rate) = 9.39*(1-0.35) = 6.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.