Your firm is contemplating the purchase of a new $540,000 computer-based order e
ID: 2759301 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $540,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $52,000 at the end of that time. You will save $300,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $67,000 (this is a one-time reduction). If the tax rate is 35 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Please show math, specifically for Year 5
IRR % = ???
Explanation / Answer
Cost of Machine (Initial Investment) = $540,000
Depreciation per year = $540,000/5 = $108,000
After tax saving per year = $300,000 x (1-0.35) = $195,000
Change in working capital in year 1 = $67,000
After tax salvage Value of Machine = $52,000 x (1-0.35) = $33,800
Cash Inflow in Year 1 = $195,000 + $108,000 + $52,000 = $355,000
Cash Inflow in Year 2, 3 & 4 = $195,000 + $108,000 = $303,000
Cash Inflow in Year 5 = $195,000 + $108,000 + $33,800 - $67,000 = $269,800
IRR:
0 = -$540,000 + [($355,000)/(IRR)] + [($303,000)/(IRR)2] + [($303,000)/(IRR)3] + [($303,000)/(IRR)4] + [($269,800)/(IRR)5] = 52.1320%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.