Your firm is considering entering a new market. If you Do Not enter the market (
ID: 2949163 • Letter: Y
Question
Your firm is considering entering a new market.
If you Do Not enter the market (“stay out”), you will receive a profit of $1800.
If you enter the market, then your profit will depend upon the strength of the economy. If the economy is “average” you will received a profit of $2000. However, if the economy is strong, you will be able to decide between selling (“Sell”) your company for $2500 or “Staying in”. The probability of an “average” and “strong” economy is 0.8 and 0.2 respectively.
If you “Stay In”, the profit will be either $3000 or a loss of $1000 depending on if demand is strong or weak. The probability of strong and weak demand are 0.4 and 0.6 respectively.
This scenario is modeled as a decision tree below.
Given this tree what do you recommend that your firm do?
Given this tree what is the EMV of your optimal strategy?
.40 $3,000 STRONG DEMAND 4 WEAK DEMAND -$1,000 STAY IN .60 SELL .20 STRONG ECONOMY $2,500 ENTER AVERAGE ECONOMY 80 STAY OUT $2,000 $1,800Explanation / Answer
If economy is strong, Expected value of staying in = 0.4*3000-0.6*1000=1200
hence, if economy is strong, we should sell the company because EMV of selling = 2500
Now, EMV of entering = 0.8*2000 +0.2*2500=2100
SInce 2100 >1800, one should enter the market.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.