Debt: 7,000 7.5 percent coupon bonds outstanding, with 20 years to maturity, and
ID: 2759048 • Letter: D
Question
Debt:7,000 7.5 percent coupon bonds outstanding, with 20 years to maturity, and a quoted price of 108. These bonds pay interest semiannually.
Common Stock:180,000 shares of common stock selling for $60 per share. The stock has a beta of 0.90 and will pay a dividend of $2.80 next year. The dividend is expected to grow by 6 percent per year indefinitely.
Preferred Stock:8,000 shares of 5.5 percent preferred stock selling at $94 per share.
Market:A 12 percent expected return, a 5 percent risk-free rate, and a 35 percent tax rate.
Calculate the WACC for Parrothead Enterprises.
Explanation / Answer
Cost of debt = Interest rate * (1-t) / bond *1.08
= {$7,000*0.075 * (1-0.35)} / 7,000*1.08
= $525* 0.65 / $7,560
= $341.25 / $7,560
= 4.5%
Return on common stock = dividend*(1+beta) / selling price of share
= $2.80 *( 1+ 0.90) / $60
= 8.87%
Now, cost of common stock = Dividend / return –growth
= $2.80 / 8.87-6
= $97.56
CAPM return = Rf + (Rm –Rf)
= 0.05 + 0.90 (0.12-0.05)
= 11.3%
Preferred stock = 5.5% (given)
Calculation of WACC:
Source of capital
value of capital
Weights
cost of capital
WACC
Bonds
$ 7,000
0.001
0.045
0.000
Common stock (180000*60)
$ 10,800,000
0.934
0.113
0.106
Preferred stock (8000*94)
$ 752,000
0.065
0.055
0.004
$ 11,559,000
1.000
0.109
WACC = 0.109 or 10.9%
Source of capital
value of capital
Weights
cost of capital
WACC
Bonds
$ 7,000
0.001
0.045
0.000
Common stock (180000*60)
$ 10,800,000
0.934
0.113
0.106
Preferred stock (8000*94)
$ 752,000
0.065
0.055
0.004
$ 11,559,000
1.000
0.109
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.