Debt: 5,500 7.5 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 19 years to
ID: 2738426 • Letter: D
Question
Debt: 5,500 7.5 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 19 years to maturity, selling for 104 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 132,000 shares outstanding, selling for $59 per share; the beta is 1.07.
Preferred stock: 18,500 shares of 6.5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $106 per share.
Market: 8.5 percent market risk premium and 6 percent risk-free rate.
Assume the company's tax rate is 32 percent.
Assume the company's tax rate is 32 percent.
Find the WACCExplanation / Answer
Note: Each calculation is rounded off to two decimal places.
Cost of debt:
P0 = 1000x(104%) = $1040
Coupon = 1000x7.5%x0.50 = $37.50
T = 38
R= 3.56%
YTM = 3.56x2 = 7.12%
After tax cost of debt = 7.12(1-0.32) = 4.84%
Cost of equity:
Ke = Rf + (Beta x Risk premium)
= 6 + (1.07 x 8.5)
= 15.10%
Cost of preferred stock (Kp) = 6.5/106 x 100 = 6.13%
WACC = [Cost of debt x Weight of debt] + [Cost of equity x Weight of equity] + [Cost of preferred stock x Weight of preferred stock]
= [4.84 x (5500x1040/15469000)] + [15.10 x (132000x59/15469000)] + [6.13 x (18500x106/15469000)]
= 1.79 + 7.60 + 0.78
= 10.17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.