It is January 1, 2017. Company Y is expected to have earnings of $15 million for
ID: 2758201 • Letter: I
Question
It is January 1, 2017. Company Y is expected to have earnings of $15 million for theyear which are realized exactly one year from today. The plowback ratio for the firm has historically been 40% and is not expected to change into the future. Earnings are expected to grow at 5% per year, forever. The risk-free return is 3% and the expected return of the market portfolio is 13%. Suppose Company Y is valued at $85 million and all equity-financed
A. What is the cost of equity of the company?
B. What is the beta of the company?
Explanation / Answer
(A)
Plowback ratio = 40%
So, dividend payout ratio = (100 - 40)% = 60%
Next period dividend (D1) = $15 million x 60% = $9 million
So, cost of equity (ke) = [D1 / V0] + g
= ($9 million / $85 million) + 0.05
= 0.1059 + 0.05 = 0.1559, or 15.59%
(B)
Using CAPM,
ke = Risk-fee rate + beta x (Expected market return - Risk free rate)
0.1559 = 0.03 + Beta x (0.13 - 0.03) = 0.03 + Beta x 0.1
Beta x 0.1 = 0.1559 - 0.03 = 0.1259
Beta = 0.1259 / 0.1 = 1.259 ~ 1.26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.