We are evaluating a project that costs $927,000, has an fourteen-year life, and
ID: 2757957 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $927,000, has an fourteen-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 143,000 units per year. Price per unit is $36, variable cost per unit is $25, and fixed costs are $936,270 per year. The tax rate is 33 percent, and we require a 17 percent return on this project. The projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within +/- 15 percent.
(Click to select)
$8,008,838
$7,608,396
$7,024,734
$8,409,280
$2,703,444
(Click to select)
$8,409,280
$2,703,444
$152,293
$-3,041,704
$-3,797,279
We are evaluating a project that costs $927,000, has an fourteen-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 143,000 units per year. Price per unit is $36, variable cost per unit is $25, and fixed costs are $936,270 per year. The tax rate is 33 percent, and we require a 17 percent return on this project. The projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within +/- 15 percent.
Explanation / Answer
(a) Computation of the best-case NPV.We have,
Sales price = 36( 1 + 0.15) = $ 41.40
Quantity = 143,000 (1 + 0.15) = 164,450
Variable cost = 25 ( 1 - 0.15) = $ 21.25
Fixed Cost = 936,270 (1 - .15) = $ 795,830
Depeciation(Straight line basis) = 927,000 / 14 = $ 66,214
Step1: Computation of free-cash inflow for the project.We have,
Step2: Computation of NPV.We have,
NPV = Present value of cash inflow - Cash outflow
NPV = ( 1,708,802 x PVIFA(17%, 14 year)) - 927,000
NPV = ( 1,708,802 x 5.22929906) - 927,000
NPV = 8,935,338 - 927,000 = $ 8,008,338
Hence, the best-case NPV is $ 8,008,338.
(b) Computation of the worst-case NPV.We have,
Sales price = 36( 1 - 0.15) = $ 30.60
Quantity = 143,000 (1 - 0.15) = 121,550
Variable cost = 25 ( 1 + 0.15) = $ 28.75
Fixed Cost = 936,270 (1 +.15) = $ 1,076,711
Depeciation(Straight line basis) = 927,000 / 14 = $ 66,214
Step1: Computation of free-cash inflow for the project.We have,
Step2: Computation of NPV.We have,
NPV = Present value of cash inflow - Cash outflow
NPV = ( 1,708,802 x PVIFA(17%, 14 year)) - 927,000
NPV = ( - 548,885 x 5.22929906) - 927,000
NPV = -2,870,279 - 927,000 = - $ 3,797,279
Hence, the best-case NPV is - $ 3,797,279.
Particulars Amount in $ Sales price 41.40 Less: Variable cost 21.25 Contribution 20.15 Contribution for whole units 164,450 x 20.15 3,313,668 Less: Fixed cost 795,830 Less: Depreciation 66,214 Profit before tax 2,451,624 Less: Tax@ 33% 2,451,624 x 33% 809,036 Profit after tax 1,642,588 Add: depreciation 66,214 Free cash flow for project $ 1,708,802Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.