We are evaluating a project that costs $768,000, has a six-year life, and has no
ID: 2614155 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $768,000, has a six-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 57,000 units per year. Price per unit is $60, variable cost per unit is $35, and fixed costs are $770,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 15 percent on this project. Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within ±10 percent. Calculate the best-case and worst-case NPV figures. (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV Best-case $ Worst-case $
Explanation / Answer
then, unit sold = 57000 * 1.10 = 62700
Price per unit = $60 * 1.10 = $66
Variable Cost per unit = $35 * 1.10 = $38.5
Fixed Costs = $770000 * 1.10 = $847000
Step 1 : Initial Investment
= $768000
Step 2 : Depreciation
= $768000 / 6 = $128000
Step 3 : Recurring Cash Inflows after tax
615012.5
Step 4 : Finding the Net Present Value
NPV = Present Value of cash inflows - Present Value of Cash Outflows
= (Cash Flow after tax * Present value interest factor annuity @ 15% for 6 years) - Present Value of Cash Outflows
= ($615012.5 * 3.7844827) - $ 768000
= $ 2327504.16275 - $768000
= $ 1559504.16
then, unit sold = 57000 * 0.9 = 51300
Price per unit = $60 * 0.9 = $54
Variable Cost per unit = $35 * 0.9 = $31.5
Fixed Costs = $770000 * 0.9= $693000
Step 1 : Initial Investment
= $768000
Step 2 : Depreciation
= $768000 / 6 = $128000
Step 3 : Recurring Cash Inflows after tax
344612.5
Step 4 : Finding the Net Present Value
NPV = Present Value of cash inflows - Present Value of Cash Outflows
= (Cash Flow after tax * Present value interest factor annuity @ 15% for 6 years) - Present Value of Cash Outflows
= ($344612.5 * 3.7844827) - $ 768000
= $ 1304180 - $768000
= $ 536180.04
Thus the best case NPV is $ 1559504.16 while the worst case NPV is $ 536180.04
Particulars Amount (in $) Sales (62700 * 66) 4138200 Less: Variable Cost (62700 * 38.5) -2413950 Less : Fixed Costs -847000 Less: Depreciation -128000 Profit Before Tax 749250 Less: Tax @ 35% -262237.5 Net Profit After Tax 487012.5 Add : Depreciation 128000 Cash Flow After Tax615012.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.