Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f

ID: 2757791 • Letter: A

Question

A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a longterm government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a rate of 5.7%. The probability distribution of the risky funds is as follows: The correlation between the fund returns is 0.17. Solve numerically for the proportions of each asset and for the expected return and standard deviation of the optimal risky portfolio (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places. Omit the sign in your response.)

Explanation / Answer

solution :

First let’s find the covariance of the debt and equity fund returns
Cov(RE,RD) = (RE)(RD)(RE,RD)
= 0.47 *0.41 *0.17 = 0.0327

W*E,minvar =V ar(RD) Cov(RE,RD)/(Var(RE) + V ar(RD) + 2Cov(RE,RD))
=0.41^2 0.0327/(0.47^2 + 0.41^2 + 2 0.0327)
= 0.298
E[RRP] = 0.298 *0.18 + (1 0.298) *0.07 = 10.28%
(RRP ) = SQRT(V ar(RRP ))

=(0.298^2 *0.47^2 + (1 0.298)^2 *0.41^2 + 2 * 0.298 * (1 0.298) * 0.0327)^1/2

= 34.07%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote