A company was just established with an investment of $5 million in stereo equipm
ID: 2756178 • Letter: A
Question
A company was just established with an investment of $5 million in stereo equipment. They expect the company to generate $800,000 a year for the next 10 years, followed by $1 million a year for the following 10 years. If cost of capital is 15%, find the market value and book value of this company. A. market value=$9.0 million; book value=$5.0 million B. market value=$5.0 million; book value=$5.3 million C. market value=$5.3 million; book value=$5.0 million D. market value=$18.0 million; book value=$5.0 million
Explanation / Answer
C. market value=$5.3 million; book value=$5.0 million
Initial investment 5,000,000 generate 800,000 PVAF 10 yrs 15% 5.01876 4,015,008 10th year 1,000,000 5.01876 6.25933 PV factor 1.241 PV of cashflow 1,240,570 Market value $5,255,578.00 Market value in million $5.3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.