You plan to purchase a house for $250,000 using a 15-year mortgage obtained from
ID: 2755954 • Letter: Y
Question
You plan to purchase a house for $250,000 using a 15-year mortgage obtained from your local bank. You will make a down payment of 25% of the purchase price. Your bank offers you Ihc following 2 options for payments: Mortgage rate of 6.25% and 1.3 points Mortgage rate of 5.50% and 2.6 points. Suppose you are expecting a big inheritance in 10 years; therefore, you are planning to pay off the entire remaining balance on the 10^th anniversary of your purchase. Which option should you choose? Payments are made monthly. Show detailed calculationsExplanation / Answer
Option 1 :
Purchase Price = 250000
Down Payment = 25% * 250000 = 62500
Loan required = 250000-62500 = 187500
Processing Charges = 1.3 point i.e 1.3%
Loan to be taken = Loan required/(1-Processing Charges )
Loan to be taken = 187500/(1-1.3%)
Loan to be taken = 189,969.60
Monthly Payment = pmt(rate,nper,pv,fv)
rate = 6.25%/12
nper = 15*12 = 180
pv = -189969.60
fv = 0
Monthly Payment = pmt(6.25%/12,180,-189969.60,0)
Monthly Payment = $ 1628.84
Balance Outstanding at the end of 10 year = pv(rate,nper,pmt,fv)
rate = 6.25%/12
nper = (15-10)*12 = 60
pmt = 1628.84
fv = 0
Balance Outstanding at the end of 10 year = pv(6.25%/12,60,1628.84,0)
Balance Outstanding at the end of 10 year = $ 83,748.17
Effective Monthly interest rate = rate(nper,pmt,pv,fv)
nper = 10*12 =120
pmt = 1628.84
pv = 187500
fv = 83748.17
Effective Monthly interest rate = rate(120,1628.84,-187500,83748.17)
Effective Monthly interest rate = 0.5397%
Option 2 :
Purchase Price = 250000
Down Payment = 25% * 250000 = 62500
Loan required = 250000-62500 = 187500
Processing Charges = 2.6 point i.e 2.6%
Loan to be taken = Loan required/(1-Processing Charges )
Loan to be taken = 187500/(1-2.6%)
Loan to be taken = 192,505.13
Monthly Payment = pmt(rate,nper,pv,fv)
rate = 5.5%/12
nper = 15*12 = 180
pv = -192505.13
fv = 0
Monthly Payment = pmt(5.5%/12,180,-192505.13,0)
Monthly Payment = $ 1572.93
Balance Outstanding at the end of 10 year = pv(rate,nper,pmt,fv)
rate =5.5%/12
nper = (15-10)*12 = 60
pmt = 1572.93
fv = 0
Balance Outstanding at the end of 10 year = pv(5.5%/12,60,1572.93,0)
Balance Outstanding at the end of 10 year = $ 82,347.35
Effective Monthly interest rate = rate(nper,pmt,pv,fv)
nper = 10*12 =120
pmt = 1572.93
pv = 187500
fv = 82347.35
Effective Monthly interest rate = rate(120,1572.93,-187500,82347.35)
Effective Monthly interest rate = 0.4957%
Decision : Option 2 Should be selected as its monthy payment is lower and Effective Monthly interest rate is lower than option 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.