Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You place your lunch leftovers in the refrigerator. Suppose the refrigerator nee

ID: 1916476 • Letter: Y

Question

You place your lunch leftovers in the refrigerator. Suppose the refrigerator needs to remove 9.3000E+3 J of thermal energy from your lunch to cool it to the temperature of the inside of the refrigerator. In the meantime, this means the refrigerator produces 1.2177E+4 J of thermal energy that it expels into the kitchen as a result. What is the total work done by the compressor motor in the refrigerator? (Ignore any thermal loses due to friction in the motor.) ANSWER I NEED PLEASE -->It takes electricity to run the motor on the refrigerator. If your cost of electricity is 8 cents per kilowatt*hour, how much does it cost (in cents - do not enter units) to cool your lunch down? it gives a hint ( Remember that it is the compressor motor using the electricity when the refrigerator is running.)

Explanation / Answer

Q2 = 9300 J Q1 = 12177 J W = Q1 - Q2 = 2877 J 2877 joules = 0.000799166667 kilowatt hours Amount = 0.000799166667 kilowatt hours * 8 cents = 6.39333 * 10^-3 cents

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote