Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semi-annual bond 5 years ago.
ID: 2755079 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semi-annual bond 5 years ago. The bond currently sells for 81 percent of its face value. The book value of the debt issue is $23 million. The company's tax rate is 33 percent. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 5 years left to maturity; the book value of this issue is $78 million and the bonds sell for 74 percent of par. Required: (a) What is the company's total book value of debt? b)companys total market value of debt? c)your best estimate of aftertax cost of debt?
Explanation / Answer
(a) What is the company's total book value of debt?
30 Year Bond@7% - $23,000,000
Zero Coupan Bond - $78,000,000, So total Book Value is ($23,000,000 + $$78,000,000) = $101,000,000
b) companys total market value of debt?
30 Year Bond@7% - $23,000,000 market value is 81% = $18,630,000
Zero Coupan Bond - $78,000,000 market value is 74% = $57,720,000
So total market Value is ($18,630,000 + $57,720,000) = $76,350,000
c) your best estimate of aftertax cost of debt?
Interest of Semi Annual Bond = $23,000,000 * 3.5% * 2 = $1,610,000
Aftertax Cost of Debt = $1,610,000 (1 - 0.33) =$1,078,700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.