2. The U.S Treasury issued a $1,000 par, 10-year bond that has a yield to maturi
ID: 2754731 • Letter: 2
Question
2. The U.S Treasury issued a $1,000 par, 10-year bond that has a yield to maturity of 3.5%. The bond has no coupon payments. Calculate the price of this zero-coupon bond.
3. Suppose that a 3-year, zero-coupon bond with a face value of $10,000 is currently trading at $8,250. Calculate the bond’s yield to maturity.
4. River Street, Inc. currently pays a dividend of $2.50 per share. The firm’s cost of equity capital is 10%, and dividends are expected to grow at 6% per year for the foreseeable future (i.e. forever). Based on this information, what is the value of the firm’s stock today? What is the value in five years?
5. Cheap & Safe Fuel Energy, Corp. just paid a dividend of $ 3.75 per share. The firm’s dividend is expected to grow at 20% for the next five (5) years. After that the growth rate is expected to be 6% forever. If investors require a return of 8% for investing in the stock of companies of similar risk, what is the value of the stock?
Explanation / Answer
2)
We have:
FV=1000
N= 10
R=3.50%
Price of the bond can be calculated using the following formula:
PV= FV/(1+r)^n
= 1000/ ( 1+0.035)^10
= 1000/ 1.4106
= 708.92
Hnce the price of this bond would be 708.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.