4. Suppose a platinum mining firm sells Mrs. Fiske 1 warrant. The firm has 2 sha
ID: 2753494 • Letter: 4
Question
4. Suppose a platinum mining firm sells Mrs. Fiske 1 warrant. The firm has 2 shares outstanding. Mr. Gould owns one share and Ms. Rockefeller owns the other share. The assets of the firm are seven ounces of platinum, which were purchased at a price of $500 per ounce shortly before the warrant was sold. The warrant allows the holder to purchase 1 share in the firm for an exercise price of $1,800. All funds that enter the firm are used to purchase more platinum. (a) [5 points] What was the price of the firm’s stock before the warrant was sold? (b) [5 points] What is the lowest platinum price where Mrs. Fiske would find it in her interest to exercise her warrant? (c) [5 points] Suppose the price of platinum suddenly rises to $520 per ounce. If Mrs. Fiske exercises her warrant, how much will she profit from the exercise? (d) [5 points] Suppose the price of platinum suddenly rises to $520 per ounce. Suppose that no warrant had been issued and that Mrs. Fiske instead exercised a call option to purchase 1 share for $1,800, how much will she profit from exercising the option?
Explanation / Answer
(a) [5 points] What was the price of the firm’s stock before the warrant was sold?
Answer:
Total value of the asset = $500 x 7 Ounces = $3500
Number of shares = 2
Therefore,
Value of each share = $3500/2 = $1750
(b) [5 points] What is the lowest platinum price where Mrs. Fiske would find it in her interest to exercise her warrant?
Answer:
Let the lowest price be w
Therefore (7 ounce x w) / 2 = 1800
W = 3600/7 = $514.3
The lowest price of the platinum = $514.3
(c) [5 points] Suppose the price of platinum suddenly rises to $520 per ounce. If Mrs. Fiske exercises her warrant, how much will she profit from the exercise?
Answer:
Her profit would be = $1800 – (7 x $520)/2 = $20
(d) [5 points] Suppose the price of platinum suddenly rises to $520 per ounce. Suppose that no warrant had been issued and that Mrs. Fiske instead exercised a call option to purchase 1 share for $1,800, how much will she profit from exercising the option?
Answer:
The new price of Two shares = 7 x $520 = $3640
Price of a share = $3640/2 = $1820
Her profit = $1820-$1800 –call premium = $20 –call premium(if any)
If call premium = 0
Then here profit = $20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.