Acme Services’ CFO is considering whether to take on a new project that has aver
ID: 2752419 • Letter: A
Question
Acme Services’ CFO is considering whether to take on a new project that has average risk. She has collected the following information: • The company has outstanding bonds that mature in 26 years. The bonds have a face value of $1,000, an annual coupon of 7.5%, and sell in the market today for $920. There are 10,000 bonds outstanding. • The risk-free rate is 6%. • The market risk premium is 5%. • The stock’s beta is 1.2. • The company’s tax rate is 40%. • The company has 50,000 shares of preferred stock with a par value of $100. These shares are currently trading at $105, and pay an annual dividend of $5.40. • The company also has 1,850,000 common shares trading at $25. These shares last paid an annual dividend of $0.93. What is Acme’s cost of preferred equity?
Explanation / Answer
Cost of preferred equity = Dividend / Price per preferred share
Dividend on preferred stock = $5.40
Price per share of preferred stock = $105
Cost of preferred equity = $5.40 / $105 = 0.0514 = 5.14%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.