Given the tax rate schedule below, what’s the tax liability for a corporation wi
ID: 2751776 • Letter: G
Question
Given the tax rate schedule below, what’s the tax liability for a corporation with taxable income of $8 million?
Corporate Tax Rates Taxable Income:
15% $ 0 - $ 50,000
25% $ 50,000 - $ 75,000
34% $ 75,000 - $ 100,000
39% $ 100,000 - $ 335,000
34% $ 335,000 - $ 10,000,000
35% $ 10,000,000 - $ 15,000,000
38% $ 15,000,000 - $ 18,333,333
35% over $ 18,333,333
Explanation / Answer
Answer:
Tax liability = 0.34 x $8 million- $100,000
= $2720000 -100000 = $2,620,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.