You have $254,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with
ID: 2751339 • Letter: Y
Question
You have $254,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with an expected return of 14.4 percent, and Stock L, with an expected return of 10.5 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.2 percent, how much money will you invest in Stock H and in Stock L? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You have $254,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with an expected return of 14.4 percent, and Stock L, with an expected return of 10.5 percent.
Explanation / Answer
Calculation of Amount to be invested in the stocks:
Expected Return from portfolio = 12.20%
Stock H Return = 14.4%
Stock L Return = 10.5%
Lets say weight of stock H is X, so the weight for Stock L shall be (1-X)
Expected return of the portfolio = (Stock H Return * weight of Stock H) + (Stock L Return * weight of Stock L)
So,
12.20% = (14.4% * X) + (10.5%*(1-X)
0.122 = 0.144 X + 0.105 - 0.105 X
0.122 – 0.105 = 0.039 X
X = 0.017 / 0.039 = 0.435897
Hence weight for Stock H shall be = 0.435897
And weight for stcok L = 1- 0.435897 =0.564103
Total Amount to be invested in the portfolio = $254000
Hence ,
Investment in Stock H = 254000 * 0.435897 = $110717.84
Investment in Stock L =254000 * 0.564103 = $143282.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.