You have $130,000 to invest in a portfolio containing Stock X and Stock Y. Your
ID: 2749644 • Letter: Y
Question
You have $130,000 to invest in a portfolio containing Stock X and Stock Y. Your goal is to create a portfolio that has an expected return of 14.6 percent. Stock X has an expected return of 12.8 percent and a beta of 1.30, and Stock Y has an expected return of 7.8 percent and a beta of 1.05.
You have $130,000 to invest in a portfolio containing Stock X and Stock Y. Your goal is to create a portfolio that has an expected return of 14.6 percent. Stock X has an expected return of 12.8 percent and a beta of 1.30, and Stock Y has an expected return of 7.8 percent and a beta of 1.05.
Explanation / Answer
Let the contribution in Stock Y be 'p'. So, the contribution in Stock X = 1-p
As per question,
14.6% = Return of Stock X * (1-p) + Return of Stock Y * p
=> 14.6% = 12.8% * (1-p) + 7.8% * p
=> p = -0.36
So, the investor would sell 36%* $130,000 = $46,800 worth of Stock Y and buy 136% * $130,000 = $176,800 worth of Stock X.
Investment in Stock Y = -$46,800
Beta of portfolio = 1.36 * 1.30 - 0.36 * 1.05
= 1.390
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.