Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago.
ID: 2750951 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
If the company has a $45.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital?
Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
If the company has a $45.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital?
Explanation / Answer
In a sense, The question is asking to calculate the market value of Debt
N= 23 years
YTM = 8.3 %
FV = 1000
PV = -159.79
Total PV of all the 142000 zero coupon bonds = 159.79 * 142000 = $ 22.689 million
Value of equity = 45.7 million
Total equity + Debt value = 45.7 + 22.689 = 68.39 million
Weight of Debt in capital structure = Market value of debt / Total value = 22.689 / 68.39
= 33.17 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.