Bennington Industrial Machines issued 147,000 zero coupon bonds four years ago.
ID: 2733974 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 147,000 zero coupon bonds four years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
What is the price of the bonds? What is the market value of the company's debt?
If the company has a $46.2 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? ( all answers in two decimal place)
What is the price of the bonds? What is the market value of the company's debt?
If the company has a $46.2 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? ( all answers in two decimal place)
Explanation / Answer
a) The price of the bond = 1000/1.083^26 = $125.79 (assuming maturity value of the bond is $1000)
b) Market value of the company's debt = $125.79*147,000 = $18,491,130
c) Weight for debt = 18,491,130/(46,200,000+18,491,130) = 28.58%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.