The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2750706 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 5,000 shares of stock outstanding.
Instead of a dividend of $1.30 per share, the company has announced a share repurchase of $6,500 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 5,000 shares of stock outstanding.
Explanation / Answer
Current share price:
= $434,500÷5,000
= $86.90
Shares outstanding after repurchase:
= ($434,500-$6,500)÷$86.90
= 4,925.20 shares
Price per share after repurchase:
= ($434,500-$6,500)÷ 4,925.20 shares
= $86.90
(Assumed repurchased shares are retired)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.