The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2733594 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding.
Instead of a dividend of $1.70 per share, the company has announced a share repurchase of $17,000 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding.
Explanation / Answer
Today’s stock price P 0 = $525400 equity / 10,000 shares = $52.54
Amount of dividend paid = Dividend per share * Number of shares
= $1.70 * 10,000 share = $17,000
=No of share repurchage = $17,000 / $52.54 = 323.56 or 324 shares
Share outstanding = 10,000 - 324 = 9,676.
Price per share after repurchase = $525,400 / 9,676.
= $54.30 (aprrox.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.