Suppose you manage a plant that produces engines by teams of workers using assem
ID: 2748473 • Letter: S
Question
Suppose you manage a plant that produces engines by teams of workers using assembly machines. The technology is summarized by the production function Q = 4KL where Q is the number of engines produced per week, K is the number of assembling machines, and L the number of labor teams. Each assembly machine rents for r = $12,000 per week and each labor team costs w = $3,000 per week. Total engine costs are given by the cost of labor teams and assembling machines plus $2,000 per engine for raw (component) materials. Your plant currently has a fixed installation of 10 assembly machines as a part of its design.
Explanation / Answer
Q = Number of engines produced per week
K = Number of assembly machines = 10
L = Number of labour teams
r = rent for each assembly machine per week = $12000
w = cost of each labour team per week = $3000
each assembly line have one team for the production. So the total number of team involved will be 10.
So Q= 4KL
Q = 4*10*10 = 400
so the total number of engines produced will ve 400.
cost of engine is sum of r, w & $2000
so according to this
Cost of each engine will be = 12000+3000+200 = $15200
cost involved each week = $15200 * 400 = $6080000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.