Suppose you know a company\'s stock currently sells for $100 per share and the r
ID: 2757656 • Letter: S
Question
Suppose you know a company's stock currently sells for $100 per share and the required return on the stock is 13 percent. You also know that the total return on the stock is evenly divided between a capital gains yield and a dividend yield.
If it's the company's policy to always maintain a constant growth rate in its dividends, what is the current dividend per share?
A.) 5.80
B.) 6.10
C.) 6.56
D.) 12.21
Suppose you know a company's stock currently sells for $100 per share and the required return on the stock is 13 percent. You also know that the total return on the stock is evenly divided between a capital gains yield and a dividend yield.
Explanation / Answer
We know P = D1/K-g
100 = D1/0.13-0.065
D1 = 100*0.065 = 6.5
D = 6.5/1.065 = 6.10
Hence Ans is B-6.10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.