The earnings, dividends, and common stock price of Shelby Inc. are expected to g
ID: 2745456 • Letter: T
Question
The earnings, dividends, and common stock price of Shelby Inc. are expected to grow at 8% per year in the future. Shelby's common stock sells for $26.00 per share, its last dividend was $1.50, and the company will pay a dividend of $1.62 at the end of the current year. Using the discounted cash flow approach, what is its cost of equity? Round your answer to two decimal places. % If the firm's beta is 1.7, the risk-free rate is 5%, and the expected return on the market is 14%, then what would be the firm's cost of equity based on the CAPM approach? Round your answer to two decimal places. % If the firm's bonds earn a return of 11%, and analysts estimate the market risk premium is 3 to 5 percent, then what would be your estimate of rs using the over-own-bond-yield-plus-judgmental-risk-premium approach? Round your answer to two decimal places. (Hint: Use the midpoint of the risk premium range). % On the basis of the results of parts a through c, what would be your estimate of Shelby's cost of equity? Assume Shelby values each approach equally. Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
1. Using the discounted cash flow approach:-
required rate of return(cost of equity) = next year dividend / current stock price + growth rate
= $1.62 / $26 + 8%
= 6.23% + 8%
=14.23%
2. cost of equity based on the CAPM approach:-
cost of equity = risk free rate + beta (market return - risk free return)
=5% + 1.7 (14% - 5%)
= 5% + 1.7 *9%
= 5% + 15.3%
= 20.3%
3. bond-yield-plus-judgmental-risk-premium approach:-
This approach provides the cost of equity by adding the market risk premium of equity with the cost of debt(return percentage of bond)
cost of equity = bond rate + risk premium
= 11% + 9%
=20%
Note:- risk premium = market return - risk free return
=14% - 5%
= 9%
4 estimate of Shelby's cost of equity :-
After calculating cost of equity from the different methods from part 1 to part 4, Final firm cost of equity will be calculated by average of the all the cost of equities calculated under the above three method
Cost of equity = (14.23% + 20.3% + 20%) / 3
= 54.53% / 3
=18.18%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.