You are managing a portfolio of $2.8 million. Your target duration is 13 years,
ID: 2745015 • Letter: Y
Question
You are managing a portfolio of $2.8 million. Your target duration is 13 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 5 years, and a perpetuity, each currently yielding 8%.
How much of each bond will you hold in your portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
How will these fractions change next year if target duration is now ten years? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
You are managing a portfolio of $2.8 million. Your target duration is 13 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 5 years, and a perpetuity, each currently yielding 8%.
Explanation / Answer
Let x=weight of zero coupon bonds and 1-x =weight of perpetuities.
The duration of perpetuity is given by:
1+y/y=1.08/ 0.08=13.5 years
13=5x+(1-x)13.5
13 = 5X + 13.5 - 13.5X
8.5X = 0.5
X = 0.0588
Thus $2.8M (0.0588)=$0.16464 M in Zeros,
and $2.8 M (0.9412)=$2.63536 M in perpetuities.
These fractions will change in next year if target duration is 10 years.
10=4x+(1-x)13.5
9.5X=3.5
X = 0.3684
Thus $2.8 M (0.3684)=$1.0315 M in Zeros,
and 2.8 M (0.6316)=$1.7685 M in perpetuities.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.