You are managing a portfolio of $2.7 million. Your target duration is 15 years,
ID: 2644683 • Letter: Y
Question
You are managing a portfolio of $2.7 million. Your target duration is 15 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 10 years, and a perpetuity, each currently yielding 5%.
How much of each bond will you hold in your portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
b.
How will these fractions change next year if target duration is now fourteen years? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
a.How much of each bond will you hold in your portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
b.
How will these fractions change next year if target duration is now fourteen years? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Duration of a zero coupon bond = time to maturity = 10
Duration of a perpetuity = (1 + yield) / yield = (1.05/0.05) = 21
Weight of zero coupon bond in portfolio = x
Weight of perpetuity in portfolio = 1-x
1. Total duration of portfolio = weighted average of the durations of the bonds
15 = 10*x + (21 *(1-x)) = 21 - 11x
x = 6/11
Amount invested in zero coupon bond = (6/11) * 2.7 million = 1.47million
Amount invested in perpetuity = (2.7 - 1.47)million = 1.23million
2.
Total duration of portfolio = weighted average of the durations of the bonds
14 = 10*x + (21 *(1-x)) = 21 - 11x
x = 7/11
Amount invested in zero coupon bond = (7/11) * 2.7 million = 1.72million
Amount invested in perpetuity = (2.7 - 1.72)million = 0.98million
Hope this helps, regards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.