Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Barton Industries expects next year\'s annual dividend, D_1, to be $2.30 and it

ID: 2743332 • Letter: B

Question

Barton Industries expects next year's annual dividend, D_1, to be $2.30 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 4.2%. The firm's current common stock price, P_0, is $21.10. If it needs to issue new common stock, the firm will encounter a 5% flotation cost, F. Assume that the cost of equity calculated without the flotation adjustment is 12% and the cost of old common equity is 11.5%. What is the flotation cost adjustment that must be added to its cost of retained earnings? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations. % What is the cost of new common equity considering the estimate made from the three estimation methodologies? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations. %

Explanation / Answer

Answer

Answer 1

Cost of retained earnings = (Dividend for next year / Current stock Price) + Growth rate

                                            = (2.30 / 21.10) + 0.042

                                            = 0.109 + 0.042

                                            = 0.151

                                            = 15.1%

Cost of new equity = (Dividend for next year / Current stock Price – Floatation cost) + Growth rate

                                   = [2.30 / 21.10 – (21.10 *0.05)] + 0.042

                                   = [2.30 / 21.10 – 1.055] + 0.042

                                   = [2.30 / 20.045] + 0.042

                                   = 0.1147 + 0.042

                                   = 0.1567

                                   =15.67%

Floatation Cost Adjustment = Cost of New Equity – Cost of Retained earnings

                                                  =   15.67% - 15.1%

                                                  = 0.57%

Answer 2

Cost of new equity = (Dividend for next year / Current stock Price – Floatation cost) + Growth rate

                                   = [2.30 / 21.10 – (21.10 *0.05)] + 0.042

                                   = [2.30 / 21.10 – 1.055] + 0.042

                                   = [2.30 / 20.045] + 0.042

                                   = 0.1147 + 0.042

                                   = 0.1567

                                   =15.67%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote