Barton Industries expects next year\'s annual dividend, D1, to be $2.40 and it e
ID: 2732244 • Letter: B
Question
Barton Industries expects next year's annual dividend, D1, to be $2.40 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 4.8%. The firm's current common stock price, P0, is $24.80. If it needs to issue new common stock, the firm will encounter a 4.8% flotation cost, F. Assume that the cost of equity calculated without the flotation adjustment is 12% and the cost of old common equity is 11.5%. What is the flotation cost adjustment that must be added to its cost of retained earnings? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations. % What is the cost of new common equity considering the estimate made from the three estimation methodologies? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Cost of equity with floatation adjustment = $2.40 / [$24.80 * (1 - 4.8%)] + 5%
= 15.17%
Flotation cost adjustment = 15.17% - 12%
= 3.17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.