Bellingham bonds have an annual coupon rate of 8 percent and a par value of doll
ID: 2743098 • Letter: B
Question
Explanation / Answer
Question 7-1:
1106.2
Since our required rate is 7% i.e less than the coupon rate 8%, the bond is trading at premium so that yield of the bond exactly matches our required rate of return.If we pay more for the bond the yield to matrity of the bond declined below our expected rate of reurn.If we pay less for the bond , the yield to maturity of the bond will be morethan our epected rate of return.
Question 7-2:
If we pay the interest semi annually, the number of years should be converted to number of periods (a period = half year) i.e7 years = 14 periods and rate of return = 2.5% and coupon = 20 per period
If the interest paid annually
Question 7-3:
Approximate ytm =(70+(1000-875)/20)/(1000+875)/2 = 70+6.25/937.5 =8.13
Value of bond at 8% =
897
Value of bond at 9% =
810
For 1% increase ,the value of bond changes by 87 (897-810) .there fore ,for (897-875)$ 22 the % of change should be
22 = 22/87 =0.25%
there fore ytm = 8.25%(bond's epected rate of return)
Value of bond @ 10%:
Since the bond is over priced, it is better to sell the bond.
Question no 7-4:
Years Particulars Amount PVF @ 7% Value 1 to 20 Coupon 80 10.59 847.2 20 redemption 1000 0.259 259 Value of bond1106.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.