Bell, Inc. buys 1,400 computer game CDs from a distributor who is discontinuing
ID: 2465630 • Letter: B
Question
Bell, Inc. buys 1,400 computer game CDs from a distributor who is discontinuing those games. The purchase price for the lot is $11,900. Bell will group the CDs into three price categories for resale, as indicated below
Determine the cost per CD for each group, using the relative sales value method. (Do not round ratios for computational purposes and round final answers to 2 decimal places, e.g. 5.85.)
Group
1 $_______
2 $_______
3 $_______
group # of CDs price per cd 1 200 6 2 1000 13 3 200 19Explanation / Answer
cost %=11,900/200*6+1000*13+200*19=60.55%
Group
1 $6*60.55%=3.63
2 $13*60.55%=7.87
3 $19*60.55%=11.50
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.